Úvod

Letošní ročník polní výstavy Den Zemědělce 2023 byl plný novinek

21. 9. 2023

Ve dnech 13. a 14. 9. 2023 proběhl na letištní ploše v Kámeni na Pelhřimovsku další ročník tradiční polní výstavy Den Zemědělce. Tato celostátní dvoudenní výstava zemědělské techniky se koná jednou za dva roky a letos přilákala přibližně 12 tisíc návštěvníků. Zájemci mohli zhlédnout nejnovější zemědělskou i lesnickou techniku a kromě tradičních výstavních expozic, které byly plné moderní techniky a novinek, nechybělo ani aktivní předvádění. Diváky nejvíce zaujaly sklízecí mlátičky, kdy na jednom poli pracovalo devět mlátiček šesti značek a které provedly i souběžnou jízdu.  Krom sklízecích mlátiček se předvedly i další skupiny strojů.

V prvním dni to byly především nakladače a teleskopické manipulátory, stroje pro pásové zpracování půdy, lesní a komunální technika. Ve druhém dni byly hlavním tahákem žací stroje, představily se ale také postřikovače a kejdovací technika. Odborný program byl doplněn ukázkami historické techniky. Samozřejmě nechybělo ani předvádění dronů a robotů, tedy budoucnost moderního zemědělství. Návštěvníci se mohli seznámit s dalšími prvky automatizace či autonomie v zemědělské činnosti, jako je například navigace, monitoring, telematika a předávání dat. Celou tuto velkolepou akci zorganizovalo vydavatelství Profi Press ve spolupráci s VOD Kámen a dalšími partnery a záštitu nad touto akcí převzal ministr zemědělství, pan Marek Výborný.

Naši prodejci vypomáhali na stánku Agri CS, kde byla vystavena technika zvučných značek, CASE IH, Steyr, MacDon a SIP, v čele s letošní novinkou, kterou je nejsilnější Puma 260 CVX Drive AFS Connect. Nechyběl ani tématický fotokoutek s motorkou značky Aprilia, kterou CASE IH sponzoruje v rámci závodů MotoGP a zázemí s ukázkami moderních technolgií precizního zemědělství značek CASE IH a STEYR.

Výstavy na rozlehlé ploše letiště se zúčastnilo kolem dvou set vystavovatelů a byla zde technika všech značek, které jsou k vidění na polích po celé republice. Hojný počet návštěvníků si sem přišlo užít skvělou atmosféru, kterou ještě vhodně doplnilo počasí, letos opravdu vydařené.

Fotogalerie